کد خبر : 130
تاريخ ثبت خبر : 11 می 2016
ساعت بارگزاری خبر : 3:48 ب.ظ

سومین نشان با حضور حجت‌الاسلام دکتر بستان:


سومین نشان با موضوع «طراحی الگوی اسلامی آموزش «انعطاف‌پذیری» در روابط بین همسران» برگزار شد

سومین نشست از سلسله نشست­های ایده‌پردازی و نوآوری در علوم انسانی اسلامی (نشان) با حضور حجتالاسلام و المسلمین دکتر حسین بستان (عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه)، دکتر میثم لطیفی(رئیس مرکز نوآوری و ایده‌پردازی علوم انسانی اسلامی) و دیگر پژوهشگران با عنوان «طراحی الگوی اسلامی آموزش «انعطاف‌پذیری» در روابط بین همسران» مورخ 20 / 2 /95 در سالن جلسات دفتر منا در قم از ساعت 10 الی 12 برگزار شد

این نشست علمی با قرائت قرآن کریم آغاز شد و سپس جناب آقای دکتر لطیفی به اساتید و دانش‌پژوهان محترم خوش آمد عرض کرد و گفت هدف این است که فرصتی برای اساتید و صاحب‌نظران حوزه علوم انسانی اسلامی فراهم شود تا ایده‌های ارزشمند خود را در این حوزه در یک فضای علمی مطرح کنند.

     در ادامه ایده‌پرداز محترم حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالله عمادی (پژوهشگر اخلاق و روانشناسی اسلامی) به ارائه بحث پرداخت. ارتباط میان زن و شوهر، شیرین‌ترین و آرامش بخش‌ترین رابطه در اسلام است. در واقع آن‌چه درباره فضیلت خانواده در اسلام گفته شده است، در ارزش این رابطه نیز جاری است. براین اساس حقوق و تکالیف متعددی متوجه زوجین شده و یکی از این تکالیف، «رفق» است. مؤلفه اصلی «رفق»، انعطاف‌پذیری است که دارای این پنج مؤلفه اصلی است: «پذیرش»، «همراهی»، «میانه‌روی»، «آسان گیری» و «تأنی». بر این اساس خانواده رفق‌مدار، خانواده‌ای است که در آن انعطاف‌پذیری با عناصر پنج‌گانه آن وجود داشته باشد.

    ایشان در قسمتی از ارائه خود کارکرد رفق در روایات را این‌چنین برشمرد: حفظ کننده ایمان، محبوبیت نزد خدا، حق همسر و … . در پایان نیز به شاخص‌های رفق در روابط همسران که خود شامل سه حیطه تفاوت‌ها، وظایف و مطالبات می‌شود، اشاره شد.

     بعد از بیانات ایده‌پرداز محترم، دکتر بستان، به عنوان استاد داور نشست، به ارزیابی این موضوع پرداخت و گفت: در مجموع مقاله مورد بحث مورد تأیید بنده است. امّا نکاتی هم وجود دارد که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود.

     نکته اوّل: بحث‌های روشی در این کارها بسیار اهمّیت دارد. شما گفته‌اید قرار است الگوی اسلامی استخراج کنم و از طرفی از روش همبستگی هم استفاده کنم. این دو روش چه ربطی به هم دارند؟ باید این ارتباط را مشخص کنید و سپس سراغ محتوا بروید.

     نکته دوم: علم دینی مراحل و هندسه‌ای دارد. باید مشخص شود این کار در کجای هندسه علم دینی قرار می‌گیرد.

    نکته سوم: به نظر می‌رسد بیشتر باید روی ۵۶ شاخصی که فرموده‌اید کار کنید. زیرا بعضی از این‌ها هنوز مفهوم‌اند نه شاخص، و قابل آزمون نیستند. مانند: انعطاف در روش خانه‌داری.

      نکته چهارم: جمع‌بندی شما این شد که «انعطاف‌پذیری» در متون دینی و غربی خیلی فرق می‌کند. از طرف دیگر این کلیدواژه را در متون دینی نداریم. همچنین شما در طرحتان به «رفق» پرداخته‌اید. لذا پیشنهاد می‌شود در عنوان طرحتان، واژه «رفق» را به جای واژه «انعطاف‌پذیری» قرار دهید.

     در ادامه، ایده‌پرداز محترم به دفاع از خود پرداخت و گفت در این طرح بحث‌های روشی مدّنظر بوده و سعی شده است متغیّرها از متون دینی استخراج شود. به احتمال زیاد کلیدواژه «رفق» به جای «انعطاف‌پذیری» در عنوان قرار داده شود. البته منظور از انعطاف، لغوی بوده است. در رابطه با طراحی الگوی مطلوب انعطاف‌پذی نظر جنابعالی صحیح است و باید این مدل طراحی شود.

در پایان نشست، دکتر لطیفی از همه حضار به خاطر شرکت در این نشست علمی تشکر و سپاسگزاری کرد.

                                                         پاورپوینت سومین نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *