کد خبر : 814
تاريخ ثبت خبر : 27 می 2017
ساعت بارگزاری خبر : 3:50 ب.ظ

شانزدهمین نشان


برگزاری شانزدهمین نشست علمی با موضوع «بازتعریف مفهوم «سبک زندگی سیاسی» براساس نظریه «اعتباریات» علامه طباطبایی(ره)»

شانزدهمین نشست ایده پردازی و نوآوری با ارائه دکتر کریمی بیرانوند (از برگزیدگان کمیسیون علوم سیاسی اسلامی) و با حضور اساتید داور: دکتر جمشیدی و دکتر سپهری مورخ 2/ 3/ 96 در دانشگاه امام صادق «علیه‌السلام» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی منا شانزدهمین نشست از سلسله نشست‌های ایده‌پردازی و نوآوری در علوم انسانی اسلامی (نشان) با حضور اساتید و دانشجویان با موضوع «بازتعریف مفهوم سبک زندگی سیاسی براساس نظریه اعتباریات علامه طباطبایی(ره)» ‌روز سه شنبه مورخ ۲/۳/ ۱۳۹۶ در سالن شهید مطهری دانشگاه امام صادق «علیه‌السلام»،‌ ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۶:۰۰ برگزار شد.

   در ابتدا دکتر نعمتی (رئیس منا و مدیر جلسه) به اساتید و دانشجویان خوش آمد عرض کرد و سپس ایده‌پرداز محترم، دکتر مسعود کریمی بیرانوند (دکترای اندیشه سیاسی از دانشگاه علامه طباطبایی (ره) و از برگزیدگان کمیسیون علوم سیاسی اسلامی) مقاله خود را ارائه داد و گفت: در رابطه با مفاهیم علوم اجتماعی از جمله «سبک زندگی» و «سیاست» نیازمند داشتن تعاریفی هستیم که ضمن وفاداری به بنیادهای فکری و فرهنگی بومی و توجه به مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه اسلامی، قابلیت گفتگو و حتی رقابت با نظریات مدرن غربی را داشته باشد. لذا در پاسخ به چیستی مفهوم «سبک زندگی سیاسی» با محوریت نظریه «اعتباریات» علامه طباطبایی به تعریف منطقی و تحلیلی مفاهیم سبک زندگی و سیاست و سپس به شرح ویژگیهای عام و خاص هر یک پرداخته‌ایم.

  وی در ادامه افزود: سبک زندگی «الگویی الگویی از باورها، گرایشها و رفتارهایی است که انسانها در تعامل یا تقابل با شرایط محیطی خود، آگاهانه برای ارضاء احساسات و تمایلات نفسانیشان اعتبار می‌کنند». همچنین سیاست یعنی «شیوه هدایت کنش‌های دیگران در جهت تأمین مصالح عمومی افراد جامعه». با این تعاریف مشخص میشود که سیاست هم نوعی کنش اعتباری برآمده از میل نفس برای استخدام دیگران در جهت مصالح عمومی جامعه است و لذا مفهومی اخص از سبک زندگی است. پس «سبک زندگی سیاسی» عبارت است «از الگو یا مجموعه­ ی نظام ­مند کنش­های اعتباری ناشی از تمایلات نفسانی که کنش­های دیگران را در جهت تأمین مصالح عمومی جامعه هدایت کند».

    در ادامه نشست، دکتر مهدی سپهری (عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه امام صادق «علیه‌السلام»)، مهمترین نظرات خود را چنین بیان کرد:

 1. نکته اول: بیشتر مباحث علوم انسانی اسلامی به اعتباریات مرتبط است.
 2. نکته دوم: کار جنابعالی باید بیشتر منقح شود و از کارهایی که در رابطه با اعتباریات صورت گرفته است، استفاده شود.
 3. نکته سوم: در یک قسمتی گفتید سبک زندگی یعنی «تکامل نفس در بستر جسمانیت به سمت روحانیت». در صورتی که این تعریف سبک زندگی نیست بلکه نوع سیر انسان را نشان می‌دهد.
 4. نکته چهارم: سعی نمائید ارتباط سبک زندگی با عقاید و باورها را بیشتر مشخص کنید.
 5. نکته پنجم: علامه طباطبایی (ره) در جایی می فرماید: اعتباریات ناشی از تمایلات نفسانی است. اما در جایی دیگر بیان می‌کند برخی از اعتباریات ناشی از فطرت و نوعیت انسان است. بنابراین در بحث اعتباریات باید به هر دو گزاره توجه شود.

     پس از بیانات دکتر سپهری، دکتر جمشیدی (عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس) به عنوان یکی از اساتید داور نشست گفت:

 1. نکته اول: این اثر، ارزشمند است و با مدنظر قرار دادن پیشنهادات، می‌تواند به اثری جامع‌تر تبدیل شود.
 2. نکته دوم: رابطه اعتباریات و واقعیات در جهان هستی ضروری است و این کار را در مقاله مدّنظر قرار دهید.
 3. نکته سوم: ابعاد نوآوری با دقت در متن بیان شود.
 4. نکته چهارم: سعی شود نمونه‌ها و مثال‌های متعدد از سبک زندگی آورده شود.
 5. نکته پنجم: پیامدها و نتایج بحث را به مقاله اضافه نمائید.
 6. نکته ششم: به نظر می‌رسد اگر می‌خواهید این اثر را به عنوان مقاله تکمیل نمائید، با عنوان «سبک زندگی براساس اعتباریات علامه طباطبایی (ره)»، بهتر باشد ولی اگر می‌خواهید همین موضوع فعلی را تکمیل کنید، می‌تواند تبدیل به کتاب شود.

    در پایان نشست، ایده‌پرداز محترم به توضیحاتی در رابطه با نقدهای اساتید داور پرداخت و مقرر گردید پیشنهادات اساتید در اصلاح و تکمیل مقاله مدّنظر قرار گیرد.

                                                                پاورپوینت نشان ۱۶

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *