کد خبر : 1417
تاريخ ثبت خبر : 16 اکتبر 2017
ساعت بارگزاری خبر : 3:00 ب.ظ

حجت‌الاسلام غلامی:


مهم‌ترین دعوت ما در تحول بنیادین در علوم انسانی دعوت به نقد و آزادی اندیشه است

رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی: علوم انسانی زمانی به رشد می‌رسد که آزادی فکر و اندیشه و فرهنگ نقد در محافل علمی به سکه رایج تبدیل شود نه اینکه فقط افرادی درباره آن صحبت کنند.

 

به گزارش مَنا به نقل از ستاد خبری چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی، نشست خبری چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا غلامی رئیس شورای سیاست گذاری کنگره، عطاء الله رفیعی آتانی دبیر علمی کنگره و فرزاد جهان‌بین دبیر شورای سیاست‌گذاری امروز دوشنبه ۲۴ مهرماه در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار شد.

   غلامی در ابتدای این نشست خبری گفت: از اصحاب رسانه به خاطر اهتمام به پرداختن به کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی تشکر می‌کنم که اگر این اهتمام و جدیت نبود، کار آن طور که شایسته است پیش نمی‌رفت و جای خود را در محافل علمی آن طور که امروز باز کرده، باز نمی‌کرد.

   وی افزود: معرفت و آگاهی پایه و اساس جامعه پیشرفته و پیشرو است. جوامعی که بهای لازم را به آگاهی و معرفت نمی دهند یا در عرصه معرفت، مقلد هستند درهای پیشرفت حقیقی به روی آنها باز نمی شود. علوم انسانی در جوامع نقش اصلی را در تولید معرفت به عهده دارد. علوم پایه، پزشکی و …  در فضایی که علوم انسانی به وجود می‌آورد، به بالندگی می‌رسند و مقدمات شکل‌گیری تمدن‌های بزرگ را فراهم می‌کند.

 

مهم‌ترین دعوت ما در تحول بنیادین در علوم انسانی دعوت به نقد و آزادی اندیشه است

   غلامی ادامه داد: علوم انسانی زمانی به رشد می‌رسد که آزادی فکر و اندیشه و فرهنگ نقد در محافل علمی به سکه رایج تبدیل شود نه اینکه فقط افرادی درباره آن صحبت کنند. نمی‌توانیم انکار کنیم که سال‌ها حلقه های روشنفکری سکولار در دانشگاه ها علوم انسانی را به بند کشیده اند، لذا مهم ترین دعوت ما در تحول بنیادین در علوم انسانی دعوت به نقد و آزادی اندیشه است.

   وی تصریح کرد: تا زمانی که دانشگاه از استبداد علوم انسانی غربی نجات پیدا نکند و اساتید تحت فشار و توهین علوم انسانی سکولار قرار گیرند، تحول علوم انسانی در حد آرزو باقی می ماند. علوم انسانی باید در مسیر تقرب به حقیقت  قرار گیرد به جای پرستش علوم انسانی غربی. حرف اصلی در علوم انسانی این است که حقایق و واقعیت‌های اجتماعی را اصل قرار دهیم و نسبت به غرق شدن جامعه  در نیهیلیسم بی تفاوت نباشیم.

   رئیس شورای سیاست گذاری کنگره علوم انسانی اسلامی ادامه داد: این کنگره که مایلم به جای همایش و نشست از آن به تفکر و جریان فکری تعبیر کنیم، در سال‌های اخیر توانسته بذر آزاداندیشی را در حد خود بپاشد. شکل‌گیری و تکامل علوم انسانی اسلامی امر سهل و زودبازده‌ای نیست و به سهولت و کوتاه مدت به علوم انسانی در سطح مطلوب نمی رسیم. ثمربخشی این علوم به چند دهه کوشش پیوسته نیاز دارد.

    وی با بیان اینکه ما ابتدای راه هستیم اما در نقطه صفر هم نیستیم، گفت: سابقه نیم قرن از فعالیت مان در این حوزه می‌گذرد اما به قدری این حوزه وسیع است که باید دهه‌های مختلف بگذرد تا نتایج آن آشکار شود.

 

کم توجهی دولت ها به موضوع علوم انسانی اسلامی

    غلامی با اشاره به کم توجهی دولت ها به موضوع علوم انسانی اسلامی گفت: من نمی‌توانم تاسف خودم را از بی‌توجهی دولت‌ها به این حوزه کتمان کنم. کنگره جریان علمی با نشاطی را به وجود آورده  که از حمایت دولتی محروم بوده و کمتر پیش آمده که امکاناتی را برای رشد علوم انسانی کسب کنیم.

    وی افزود: این حرکت ما خودجوش بوده و اساتید ما بدون چشم داشت مالی بر اساس انگیزه‌های دینی و تعهدات به کشور پا به عرصه گذاشتند و اگر کار رشد خوبی داشته به خاط انگیزه اساتید است. این از مظلومیت نظام است که عمده بودجه‌های دولتی در عرصه علوم انسانی در خدمت جریان علوم انسانی سکولار است.

    غلامی تصریح کرد: بعضی از روشنفکران غربی ما را متهم به حکومتی بودن می‌کنند که از بودجه‌های دولتی استفاده کردند و هیچ کمک موثری به رشد علوم انسانی نکردند. در شرایطی که ما فکر می‌کنیم نیاز به علوم انسانی کارآمد داریم، امکانات کشور در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که باوری به علوم انسانی ندارند و جز تقلید از علوم  انسانی غربی در مخیله آنها نیست اما با این وجود، جریان علوم انسانی اسلامی به راه خود ادامه می‌دهد و این جریان تسلیم سختی‌ها نمی‌شود.

    وی بیان کرد: امروز کارهایی در این حوزه مشابه با اسم ما انجام می شود و ما هم از این روند خوشحالیم. اگر ما در مسیر تولید علم در علوم انسانی قرار بگیریم، علوم انسانی اسلامی ثابت می‌کند که دیواره‌های دگم اندیشی باعث نمی‌شود که این علم وارد دانشگاه‌ها نشود.

 

کنگره چهارم گامی در جهت نشان دادن ظرفیت‌های علوم انسانی اسلامی

   غلامی با بیان اینکه نمی‌خواهیم علوم انسانی اسلامی را تحمیل کنیم، گفت: این علوم در مسیری طبیعی وارد خواهد شد و در میدان رقابتی خود را ثابت می‌کند. علم و آگاهی برای ورود به صحنه  نیازمند اجازه نیست و اگر با نیازهای جامعه ارتباط برقرار کند، مسیر خود را به جامعه و محافل علمی باز می‌کند.

   وی در پایان سخنانش گفت: بیش از ۴۰ مرکز علمی، فرهنگی و پژوهشی با ما همکاری داشتند که این همکاری تشریفاتی نبوده و هر مجموعه سهم و بخشی را به عهده گرفته‌اند و ما امیدواریم کنگره چهارم گام تازه‌ای در جهت نشان دادن ظرفیت‌های تازه علوم انسانی اسلامی بردارد.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *