کد خبر : 1738
تاريخ ثبت خبر : 15 ژانویه 2018
ساعت بارگزاری خبر : 4:02 ب.ظ

معرفی مقاله در حوزه مدیریت اسلامی:


رویکردها و منظومه پژوهشی مطالعات مدیریت اسلامی

در این مقاله رویکردهایی همچون: اصولگرا، اخلاق‌گرا، وظیفه‌گرا، مبانی‌گرا و... مورد بررسی قرار گرفته و تک تک این رویکردها اجزای مدیریت اسلامی است امّا همه مدیریت اسلامی نیست.

به گزارش مرکز نوآوری و ایده پردازی علوم انسانی اسلامی (مَنا) مقاله «رویکردها و منظومه پژوهشی مطالعات مدیریت اسلامی» از جناب آقای سعید حجازی‌فر (دانشجوی دکتری تصمیم گیری و خط مشی گذاری و پژوهشگر دانشگاه جامع امام حسین «علیه‌السلام»)،  در فصلنامه علمی پژوهشی مدیریت اسلامی، سال ۲۵ ، شماره ۱، بهار ۱۳۹۶: ۸۹ـ۵۷ به چاپ رسیده که چکیده و اصل مقاله در ادامه می‌آید.

چکیده:

این مقاله می کوشد تا طرحی نو در اندازد و رویکردهای مختلف را نسبت به مدیریت اسلامی مشخص و طبقه بندی کند. روش پژوهش، کیفی است که با استفاده از روش‌شناسی فراروش انجام شده است. در نهایت رویکردها از لحاظ قیاسی و استقرایی در چهار دسته طبقه‌بندی شد. از لحاظ رویکرد قیاسی، رویکردها از لحاظ منشأ و ساختار نظری یا موضوع و از لحاظ منابع و ابزار شناخت طبقه‌بندی شدند که از لحاظ منشأ و ساختار نظری یا موضوع رویکردها شامل رویکردهای تأییدی، تهذیبی، استنباطی، تأسیسی، تطبیقی و تلفیقی است و از لحاظ منابع و ابزار شناخت، رویکردها شامل رویکرد علمی، رویکرد فلسفی، رویکرد عرفانی و رویکرد دینی است.

   رویکردها از لحاظ استقرایی از لحاظ ماهیت و محتوای نظریه یا موضوع و از لحاظ غایت پژوهش طبقه‌بندی شد که از لحاظ ماهیت و محتوای نظری یا موضوع رویکردها شامل رویکردهای اصولگرا، اخلاق‌گرا، وظیفه‌گرا، مبانی‌گرا، تخصصی‌گرا،الگوگرا، منبع‌گرا، فقهی گرا، حاکمیت گرا و ترکیبی است. از دیدگاه غایت پژوهش نیز رویکردها شامل رویکردهای موضوع‌محور، مسئله‌محور و سنجش و ارزیابی است. در پایان نیز منظومه پژوهشی برای نظام‌مند کردن مطالعات مدیریت اسلامی پیشنهاد شده است.

اصل مقاله:رویکردها و منظومه پژوهشی مطالعات مدیریت اسلامی

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *