کد خبر : 1826
تاريخ ثبت خبر : 31 مارس 2018
ساعت بارگزاری خبر : 2:27 ب.ظ

معرفی مقاله در حوزه مدیریت اسلامی:


درآمدی بر نقشه دانشی و معرفتی مدیریت اسلامی

مسئله اصلی این پژوهش عبارت است از فقدان نقشه  راه برای تئوری‌پردازی در حوزه مدیریت اسلامی که سبب انسجام نظری و کارآمدی عملی باشد؛ ازاين‌رو، پنج سؤال کلیدی نیز در این پژوهش پاسخ داده می‌شود.

به گزارش مرکز نوآوری و ایده پردازی علوم انسانی اسلامی (مَنا) مقاله «درآمدی بر نقشه دانشی و معرفتی مدیریت اسلامی» از  دکتر وحید خاشعی (استادیار و عضو هیئت علمی دانشکدة مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی(ره)) در مجموعه مقالات سومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، جلد پنجم، صص۱۹۷ــ۲۱۱ به چاپ رسیده که چکیده و اصل مقاله در ادامه می‌آید.

 

چکیده:

    نظریه‌ها در مدیریت گاهی در مقام حل مسائل سازمانی است، گاهی به‌دنبال نشان‌دادن تصویری از سازمان است و گاهی به منظور مستندسازی یک تجربة عملی و عینی است و گاهی نیز به‌دنبال فراهم‌آوردن چهارچوب‌ها و نقشة راه‌هایی برای تفکر و خود دانش مدیریت است.

   در این کرسی نظریه نقشه دانشی مدیریت اسلامی به‌مثابه چهارچوب‌بندی و ارائه نقشه راهی برای دانش مدیریت است. مسئله اصلی این پژوهش عبارت است از فقدان نقشه  راه برای تئوری‌پردازی در حوزه مدیریت اسلامی که سبب انسجام نظری و کارآمدی عملی باشد؛ ازاين‌رو، پنج سؤال کلیدی نیز در این پژوهش پاسخ داده می‌شود.

   سؤال اول: نظریة مختار در علم و معرفت علمی چیست؟ سؤال دوم: نظریة مختار در دین و معرفت دینی چیست؟ سؤال سوم: نظریة مختار در نسبت دین و علم اداره چیست؟ سؤال چهارم: نظریة مختار در روش‌شناسی مدیریت اسلامی چیست؟ سؤال پنجم: مسائل مدیریت اسلامی چیست؟

    در این پژوهش انواع رویکرد‌ها در معرفت دینی بحث خواهد شد. نظریة دایرة‌المعارفی در معرفت دینی، نظریة هرمنوتیکی فهم دینی و معرفت دینی، نظریة قبض و بسط تئوریک شریعت در معرفت دینی، نظریة گزیده‌گویی در معرفت دینی، نظریة معتزله و اشاعره در معرفت دینی و …. همچنین، انواع رویکرد‌ها به علم‌ الادارة اسلامی بررسی شد که از آن جمله می‌توان رویکرد استنباطی (تأسیسی و امضایی)، رویکرد تهذیب و تکمیل، رویکرد التقاطی، رویکرد تطبیقی را نام برد. در حوزه روش‌شناسی هم در زمینة منابع معرفت و هم دربارة حجیت هرکدام از منابع و نحوة تحلیل معرفت بررسی شد.

   در زمینه مسائل مدیریت اسلامی می‌توان در سطح (ملی) حکومت و دولت، اخلاق کارگزاران نظام و فقه‌السیاسه را مدنظر قرار داد. در سطح (تجارت) مالی و بازرگانی، اخلاق کسب و کار و فقه‌التجاره مدنظر است و در سطح (سازمان) اداری، اخلاق اداری و فقه الاداره موردنظر است.

 

دریافت اصل مقاله

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *