کد خبر : 1855
تاريخ ثبت خبر : 16 آوریل 2018
ساعت بارگزاری خبر : 12:08 ب.ظ

معرفی مقاله در حوزه جامعه‌شناسی اسلامی:


نقشه جامع تدوین جامعه‌شناسی اسلامی

در این پژوهش ساختار کلی نقشه جامع مورد نظر، بر بنیان اصول و محورهای اساسی «ضرورت و تقاضا»، «تولید و نظریه‌پردازی»، «عرضه و بهره‌وری» صورت‌بندی شده‌اند و بر همین اساس، اهداف، اصول راهبردی و برنامه‌های عملیاتی مندرج در آن، سازمان‌دهی گردیده‌اند.

به گزارش مرکز نوآوری و ایده پردازی علوم انسانی اسلامی (مَنا) مقاله «نقشه جامع تدوین جامعه‌شناسی اسلامی» از  جناب آقای محمدعارف محبی (کارشناسی جامعه‌شناسی، ارشد کلام و دانش‌آموخته سطح چهار جامعه‌المصطفی العالمیه) در مجموعه مقالات سومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، جلد سوم، صص ۷۹ـ ۱۰۶ به چاپ رسیده که چکیده و اصل مقاله در ادامه می‌آید.

چکیده

علم در سیر طبیعی خود بر پایه تقاضاهای تراکم‌یافته شکل می‌گیرد. تکیه‌گاه‌ طبیعی راهبردهای معطوف به تولید علم دینی، اصل «کشش تقاضا» است و ضروری است که اصل «فشار علم» و دخالت ارادی برای تسریع این فرایند، به‌شکل منطقی تنظیم گردد.

   بر مبنای همین نگرش، سعی شد که در تدوین نقشه جامع برای تولید جامعه‌شناسی اسلامی، اولاً: تمام مراحل تولید آن، از مرحله فرضیه‌‌سازی تا مرحله بهره‌وری، به‌عنوان یک کلیت به‌هم‌پیوسته تصویر شود؛ ثانیاً: با توجه به محورهای اصلی رویکردهای فعّال در این حوزه، میدان حضور «همگرایانه» برای همه آن‌ها فراهم گردد. در نهایت ساختار کلی نقشه جامع مورد نظر، بر بنیان اصول و محورهای اساسی «ضرورت و تقاضا»، «تولید و نظریه‌پردازی»، «عرضه و بهره‌وری» صورت‌بندی شده‌اند و بر همین اساس، اهداف، اصول راهبردی و برنامه‌های عملیاتی مندرج در آن، سازمان‌دهی گردیده‌اند.

 

دریافت اصل مقاله

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *