کد خبر : 2020
تاريخ ثبت خبر : 6 آگوست 2018
ساعت بارگزاری خبر : 12:38 ب.ظ


معرفی مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا

دوره تابستانه مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا فرآیند سه ساله ای است که با هدف نخبه پروری در علوم انسانی و گفتمان سازی در این عرصه آغاز شده است.

به گزارش مَنا به نقل از طلیعه، سید علیرضا یاریان زاده مسئول واحد آموزش مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا درباره برگزاری دوره های تابستانه این مدرسه گفت: دوره تابستانه مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا فرآیند سه ساله ای است که با هدف نخبه پروری در علوم انسانی و گفتمان سازی در این عرصه آغاز شده است. در این دوره دانش پژوهان در حوزه تفکر اسلامی، تمدن، مبانی غرب و مبانی اسلامی سازی علوم مقدمات ابتدایی را فرا می گیرند و در ادامه مباحث مقدماتی نظریه پردازی در علوم انسانی را نیز می آموزند.

یاریان زاده تصریح کرد: در این مدرسه علاوه بر آموزش سرفصل ها و موضوعات علمی در حیطه مباحث تشکیلاتی و پژوهشی هم برنامه هایی داریم و متناسب با آنها مطالباتی از دانش پژوهان می خواهیم. این دوره صرفا آموزشی نیست بلکه پژوهشی و تشکیلاتی هم است.

وی با اشاره به نحوه جذب جامعه مخاطب این دوره آموزشی گفت: دانشجویان این دوره اکثرا از افراد نخبه بسیجی سراسر کشور هستند که بر هسته های علوم انسانی  و علمی که تمرکز کرده ایم، فعالیت علمی داشته اند. ما این افراد را تقویت می کنیم تا بهتر در این عرصه ورود کنند و گروه های علوم انسانی آنها هم تقویت شود.

وی افزود: بخش قابل توجهی از مخاطبان ما از دانش پژوهان طرح ولایت هستند. هر سال تیم واحد استعدادیابی ما در فضایی که طرح ولایت کشوری برگزار می شود مستقر شده و از کسانی که طرح ولایت را می گذرانند و متقاضی ورود به مدرسه صدرا هستند، گزینش به عمل می آید و افراد مناسب به جمع دانش پژوهان اضافه می شوند.

وی ادامه داد: روش دیگر جذب دانش پژوه از طریق اعلام فراخوان است. ما طی فراخوان عمومی از علاقمندان می خواهیم رزومه خود را ارسال کنند و واحد استعدادیابی مدرسه، گزینش و جذب این افراد را انجام می دهد. امسال در مدرسه تابستانه دو دوره برگزار می شود: دوره ای که در آن دانش پژوهان سال ۹۵ و ۹۶ با یکدیگر سال دوم دوره خود را می گذرانند و دوره ای که دانش پژوهان سال ۹۷ هم دوره سال اول خود را می گذرانند.

مسئول واحد آموزش مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا افزود: ما هر سال علاوه بر دوره تابستانه، دوره زمستانه هم برگزار می کنیم. در دوره تابستانه تکیه اصلی ابعاد تشکیلاتی، پژوهشی و آموزشی بر سرفصل های آموزشی است اما در دوره زمستانه بیشتر بر مباحث تشکیلاتی و آموزشی متمرکز هستیم.

یاریان زاده درباره سرفصل‌های ارائه شده در دوره آموزشی تابستانه مدرسه صدرا گفت: سرفصل هایی مانند نظریه های علم دینی، غرب شناسی، روش شناسی علوم انسانی اسلامی، فلسفه علوم انسانی، روش تحقیق در علوم انسانی در دوره اول مدرسه در نظر گرفته شده بود. در دوره دوم مبانی چهارگانه معرفت شناختی، هستی شناختی، ارزش شناختی، انسان شناختی و ظرفیت شناسی علوم اسلامی برای تحول در علوم انسانی ارائه می شود.

وی با اشاره به اساتید حاضر در این دوره بیان کرد: افرادی همچون سید احمد رهنمایی، عطاء الله رفیعی آتانی و علی امینی نژاد سرفصل های این دوره را ارائه می کنند. همچنین اساتید دیگری از جمله حجت الاسلام خسروپناه، فرزاد جهان بین، بانکی پور و … هم در تعدادی از این کلاسها حضور دارند.

یاریان زاده بیان کرد: هر روز صبح سه کلاس و دو کلاس هم عصرها برگزار می شود. کلاس پایانی ناظر بر کلیدواژه های تمدنی مانند مسائلی همچون اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی اسلامی، جنبش نرم افزاری می شود.

وی اظهار کرد: دانش پژوهان بعد از پایان دو سال مجموعه آموزشی و پژوهشی و تشکیلاتی که با هدف یادگیری مقدمات تولید علوم انسانی اسلامی طی می شود، وارد فرآیند تخصصی در عرصه علوم انسانی اسلامی می شوند. مباحث ارائه شده در دو سال اول بنیادین و مبنایی هستند اما بعد از آشنایی با تفکر غرب و تفکر اسلامی، در دو سال بعدی مباحث رشته های اختصاصی را می آموزند.

یاریان زاده ادامه داد: بعد از گذشت دو سال ابتدایی موضوعات شاخه بندی می شوند و افراد متناسب با علاقه و توانایی شان در رشته های تخصصی مانند روانشناسی اسلامی، اقتصاد اسلامی و علوم تربیتی اسلامی وارد می شوند تا بتوانند نظریه پردازی و گفتمان سازی علوم انسانی در این عرصه داشته باشند.

وی با اشاره به زمان برگزاری این دوره تابستانه افزود: این دوره از ۱۲ مردادماه آغاز و تا پنجم شهریورماه ادامه دارد. این دوره ۲۵ روزه بیشتر ناظر بر ارائه سرفصل هاست.

یاریان زاده درباره دوره آموزشی تابستانه گفت: دوره زمستانه کوتاه و در حدود یک هفته است، زیرا با توجه شرایط دانشجویان که بیشتر دانشجو و شاغل هستند نمی توانند مدت زمان بیشتری را در دوره بگذرانند. امسال گواهی پایان دوره به دانش پژوهان سال اول و مدرک اتمام دو سال به دانش پژوهان سال دوم تعلق می گیرد.

وی اضافه کرد: بعد از اتمام این دوره ها بازخوانی سرفصل ها و همایش ها برگزار می شود که امتحانات آن به صورت مجازی برگزار می شود. مجموعه نمرات دوره حضوری و دوران غیرمتمرکز که از اوایل شهریور آغاز می شود به عنوان نمره دانش پژوهان در مدرک شان ذکر می شود.

وی با اشاره به برآیند کلی برگزاری این دوره های آموزشی گفت: ما درصدد هستیم در ذیل تمدن سازی قدم برداریم و هر سرفصلی که در برنامه قرار می گیرد، گوشه ای از این تفکر در آن نمایان باشد تا روح تفکر تمدنی در برنامه های ما وجود داشته باشد. طبق بیانات مقام معظم رهبری علوم انسانی روح دانش و نرم افزار تولید تمدن اسلامی است.

یاریان زاده ادامه داد: هدف ما از برگزاری این دوره ها قدم برداشتن در زمینه گفتمان سازی برای نرم افزار تمدن اسلامی است. همچنین علاوه بر گفتمان سازی برای عموم، به طور اختصاصی نظریه پردازانی تربیت شوند یعنی حرکتی دوطرفه از جانب گفتمان سازی عمومی و تربیت نظریه پردازان اختصاصی انجام می شود.

وی بیان کرد: طبق برآورد ما با توجه به وجود محدودیت ها نتیجه مطلوبی داشته ایم و پذیرشی که نسبت به اساتید و دانشجویان نخبه سراسر کشور کرده ، علایق نسبت به این قضیه شکل گرفته و تمایل دارند تا در این زمینه فعالیت کنند.

یاریان زاده در پایان سخنانش گفت: همایش ها و هسته های مختلف علوم انسانی بنا بر جهت گیری مدرسه صدرا توسط دانش پژوهان شکل گرفته است. با توجه به مشکلات موجود آنچه که پیش آمده در وضعیت خوبی است و امیدواریم دوره های تخصصی بعد از پایان دو ساله اول به نحو مطلوب تری پیش برود و اثرگذاری بهتری داشته باشد.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *